Sensacyjne informacje o zarzutach, zatrzymaniach czy działaniach podejmowanych wobec osób i firm niebrakuje w ostatnim czasie. Najnowsze wiadomości dotyczą znanego youtubera – Kamila L., znanego jako Budda. Budda był znany głównie z licznych loterii, w których do wygrania był między innymi luksusowy samochód. Prowadził także akcje charytatywne, których był hojnym darczyńcą. Niektóre z jego darowizn miały charakter anonimowy, jednak szybko okazywało się, kto był rzeczywistym darczyńcą. Cała ta działalność sprawiła, że kanał prowadzony przez Buddę zdobył jeszcze większą popularność.
Czytelnicy wiedzą, że na rynku nie ma nic za darmo, a rozrzutność budzi podejrzenia co do intencji darczyńcy oraz źródła pochodzenia pieniędzy. Organom ścigania również nie umknęły te podejrzenia. Tylko niedawno – 14 października – Budda został zatrzymany i postawiono mu zarzuty związane z organizacją gier losowych, wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem pieniędzy. Warto dodać, że zablokowano aktywa o wartości 140 mln zł, co świadczy o skalę jego działalności oraz współpracujących z nim osób i firm.
Centrale Biuro Antykorupcyjne zatrzymało również Janusza Palikota i dwóch jego współpracowników oskarżając ich o przywłaszczenie oraz oszustwa. Palikot był zamieszany w działania, w wyniku których pięć tysięcy osób miało stracić 70 mln zł. Problemy z prawem towarzyszą Palikotowi od kilku lat i są dosyć powszechnie znane. Z kolei talent Palikota do autopromocji sprawia, że jest on podobny do Buddy – z tą różnicą, że Budda rozdawał pieniądze, a Palikot je zabierał.
Kolejna sprawa, to przepychanka między potentatami z Conotoxia i Komisją Nadzoru Finansowego. KNF cofnęła licencję Conotoxia do świadczenia usług finansowych z powodu opóźnień w realizacji przelewów oraz braku rozdzielenia środków klientów od pieniędzy firmy, co stanowiło ryzyko. O ile Conotoxia był znany ze świetnej obsługi klienta, o tyle teraz zmierza się z zarzutami o łamanie prawa, działanie niekorzystne dla biznesu, ukrywanie dokumentów oraz szkodzenie klientom. Dochodzi wręcz do konfrontacji Conotoxii z bankami. Firma z kolei zagraża wielomiliardowymi pozwami klientów oraz podjęciem kroków prawnych wobec pracowników KNF.
Odniesienie do BitBay ukazało się ostatnio za sprawą dziennikarzy TVN. BitBay, giełda kryptowalut, założona przez Sylwestra Suszka, została wpisana na listę ostrzeżeń publicznych przez KNF za świadczenie usług płatniczych bez wymaganej licencji. Po zmianie nazwy na Zonda i przeniesieniu działalności na Maltę i do Estonii, z zarządu oraz grona udziałowców zniknął Sylwester Suszek. Co gorsza, w marcu 2022 r. zniknął on fizycznie i jest duże prawdopodobieństwo, że nie żyje. Zgromadzony przez niego majątek przeszedł w dziwnych okolicznościach w ręce innych osób.
Na koniec warto podkreślić, że afery i skandale są obecne i będą wciąż pojawiać się. Ważne jest zatem, aby je wykrywać jak najwcześniej oraz skutecznie odzyskiwać pieniądze utracone przez różne podmioty. Realizacja tych zadań wymaga sprawnego działania odpowiednich instytucji państwowych, co niestety często napotyka na trudności. Sprawa Budda może być wyjątkiem, ale na razie jest za wcześnie, by świętować sukces.