Zmiany w programie nauczania: co nowego czeka uczniów w roku szkolnym 2024/2025?

Zmiany w programie nauczania: co nowego czeka uczniów w roku szkolnym 2024/2025?

Od 1 września obowiązuje odchudzona podstawa programowa z nową listą lektur, zmiana organizacji lekcji religii oraz obowiązek szkoleń strzeleckich w szkołach ponadpodstawowych. Zmiany mają dotyczyć także ukraińskich dzieci, które mieszkają w Polsce i do tej pory w lekcjach brały udział online.

Realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

Odchudzone podstawy programowe będą obowiązywały od 1 września 2024 r. w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc.

Zmiany w liście lektur

Uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszą zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. „Konrad Wallenrod”. „Odprawa posłów greckich” stała się lekturą uzupełniającą, a „Rota” obowiązkową. Część lektur czytanych dotąd w całości, będzie teraz czytana we fragmentach, np. „Pan Tadeusz”.

  • Odchudzenie podstawy programowej nie obejmuje edukacji wczesnoszkolnej.
  • Rozpoczęcie roku szkolnego.

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole. Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800+ i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.

Od nowego roku szkolnego we wszystkich typach szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych obowiązywać będą Standardy Ochrony Małoletnich.

  1. Rozpoczęcie roku.
  2. Lekcje religii w nowym roku szkolnym

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie będzie wliczana do średniej ocen rocznych. Zgodnie z nowelizacją, dyrektor szkoły będzie mógł łączyć w grupę uczniów z różnych roczników i oddziałów klasowych na lekcjach religii.

  1. Zmiany w nowym roku szkolnym 2023/2024

Od 1 września 2024 r., w podstawie programowej w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej dodano wymóg znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W kolejnych klasach zajėcia będą również odbywały się podczas zajęć z wychowawcą.

Nowością jest również wprowadzenie nowego zawodu – technika elektromobilności do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

  • Nowy rok szkolny.
  • Etaty dla nauczycieli.

Nie jest to jednak jedyna zmiana dotycząca nauczycieli. 1 września wejdą w życie przepisy wprowadzające wcześniejsze emerytury nauczycielskie, zwane także emeryturami stażowymi. Nauczyciel, który nabył prawo do emerytury na szczególnych zasadach, nie będzie mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nawet gdy nie będzie chciał na niego przejść.