Tragiczny incydent w okolicach Warszawy. Szesć osób w stanie krytycznym

"Najmniej możliwy scenariusz"

"Pojawiło się więcej gróźb nuklearnych. Odporność na takie oświadczenia już się rozwinęła i nikogo one nie przerażają" — powiedział jeden z rozmówców. Korea Północna stała się "największym" problemem dla Ukrainy.

Szef ukraińskiego wywiadu mówi wprost Putin ostatnio zagroził Zachodowi środkami odwetowymi, jeśli sojusznicy Ukrainy pozwolą Kijowowi pokonać zachodnią broń głęboko na terytorium Rosji.

Zauważył, że oznaczałoby to przyłączenie się do wojny NATO, ale milczał na temat możliwego użycia broni jądrowej. Odpowiedź nuklearna jest "najmniej możliwym" ze scenariuszy , ponieważ "naprawdę doprowadziłaby do niechęci wśród partnerów Rosji na globalnym Południu, a także dlatego, że z wojskowego punktu widzenia nie jest zbyt skuteczna" — powiedział w rozmowie z "The Washington Post" rosyjski naukowiec blisko związany z wyższymi urzędnikami ministerstwa spraw zagranicznych.

"Najgorsza opcja dla wszystkich"

Zdaniem rozmówcy amerykańskiej gazety dyskusja na temat potencjalnego użycia broni jądrowej wyolbrzymia zagrożenie tego typu eskalacją, podczas gdy nie docenia się alternatyw.

"Ponieważ Zachód ma globalną infrastrukturę wojskową… można znaleźć wiele wrażliwych punktów" — powiedział rosyjski naukowiec.

  1. Spektakularne militarne fiasko Putina. Osławiony Szatan II eksplodował.

Rosja straszyła tą rakietą cały świat Putin bada szereg opcji, aby ograniczyć wsparcie Zachodu dla Ukrainy i spróbować wyznaczyć własne czerwone linie, powiedziała Tatiana Stanowaja, założycielka francuskiej firmy doradztwa politycznego R-Politik.

"Są opcje, których nie chce realizować i są opcje, które jest gotów rozważyć już dziś" — powiedziała.

Jednocześnie powiedziała, że rosyjski prezydent może uważać broń nuklearną za "najgorszą opcję dla wszystkich, w tym dla siebie".

Uderzenie nuklearne lub bezpośredni atak na terytorium NATO byłyby rozważane tylko wtedy, gdyby "Putin czuł się zagrożony istnieniem Rosji w jej obecnej formie, gdy wierzy, że nie ma innego wyjścia" — powiedziała Stanowaja.

"W takiej sytuacji Zachód powinien pójść znacznie dalej niż to, o czym teraz dyskutuje" — dodała analityczka do spraw polityki międzynarodowej.

  1. Według Aleksieja Levinsona, eksperta Centrum Lewady, niezależnej rosyjskiej agencji badawczej, od początku wojny na Ukrainie obawa przed konfliktem nuklearnym wśród rosyjskiego społeczeństwa wzrosła z około jednej czwartej do ponad jednej trzeciej respondentów.
  2. "W naszych grupach fokusowych odkryliśmy, że jest to drugi co do wielkości strach po trosce o dobro własne i rodziny. Nasiliło się od rozpoczęcia operacji specjalnej i utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie" – powiedział Aleksiej Levinson.

"Groźby nuklearne Putina są celowo niejednoznaczne"

W odpowiedzi na przekroczenie przez Zachód "czerwonych linii", Kreml może odpowiedzieć operacjami sabotażowymi przeciwko zachodnim instalacjom wojskowym, w tym za pośrednictwem grup proxy, takich jak Huti w Jemenie , mówi Lawrence Friedman, emerytowany profesor studiów wojskowych w King’s College w Londynie.

"On (Putin — red.) nie chce, by sytuacja przerodziła się w coś dramatycznego lub drastycznego, w sensie broni nuklearnej lub bezpośredniej wrogości między naszymi wojskami a jego wojskami, ale to nie oznacza, że nie dzieje się coś poważnego" — powiedział Friedman.

  1. "Rosja nie jest już potrzebna światowej gospodarce". Swój największy atut Putin zniszczył w rok

Ekspert powiedział, że groźby nuklearne Putina są celowo niejednoznaczne. "Pozwala nam dokonywać własnych interpretacji, a ludzie interpretują najgorsze" — wyjaśnił profesor.

Ponieważ skuteczność tego podejścia maleje, Putin nie wymyślił jeszcze, czym je zastąpić, powiedziała Stanowaja. Według niej "nikt nie rozumie", jaką odpowiedź ostatecznie wybierze rosyjski prezydent.

"Myślę, że Putin sam też tego nie wie" — podsumowała politolog.