Wstrzykiwany rozrusznik serca: działa przez pięć dni i niespodziewanie rozpuszcza się

Impulsy elektryczne utrzymują serce w stałym rytmie, ale czasami może dojść do zaburzeń, które powodują, że serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. Zjawisko to nazywa się arytmią. Jeśli arytmia nie jest leczona – zwłaszcza w sytuacjach nagłych – może zagrażać życiu pacjenta.

Uniwersytet w Lund opracował innowacyjne rozwiązanie w postaci „przenośnej” alternatywy dla defibrylatorów i chirurgicznie wszczepianych rozruszników serca. Rozwiązanie to może w przyszłości stać się kluczowym elementem zestawów pierwszej pomocy.

Po kontakcie z tkanką roztwór tworzy przewodzący polimerowy hydrożel, który jest w stanie regulować sygnały elektryczne serca przez okres do pięciu dni. Następnie bezpiecznie rozpuszcza się w organizmie, co daje pacjentowi wystarczająco dużo czasu na dotarcie do szpitala w celu podjęcia dalszego leczenia. Ponadto, ponieważ substancja naturalnie się rozkłada, nie wymaga chirurgicznego usunięcia. Po pięciu dniach znika bez śladu.

Wstrzykiwalny rozrusznik serca został stworzony w formie żelu, który ma odpowiednią konsystencję pozwalającą na przyleganie do serca, nie wpływając negatywnie na jego rytm. Badania nie wykazały żadnej toksyczności ani zmian behawioralnych u testowanych organizmów podczas obecności żelu oraz po jego rozpłynięciu się.

Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie testów na większych zwierzętach, np. świń, które są bardziej podobne do organizmu ludzkiego. Docelowo opracowane rozwiązanie może przyczynić się do skuteczniejszej pomocy pacjentom cierpiącym na arytmie serca.