Wprowadzenie zmian w składzie istotnej instytucji. Prezydent ujawnił listę nowych członków.

Tomaz Janik, Konrad Banecki, Andrzej Toborowicz i Marcin Stanecki – to nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego, którzy we wtorek zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa pogratulowała również nowemu szefowi instytucji.

Marcin Stanecki – główny inspektor pracy – odebrał akt powołania na członka Rady Dialogu Społecznego (RDS) z rąk prezydenta. Zastąpił w radzie Katarzynę Łażewską-Hrycko, a także trzy osoby reprezentujące Polskie Towarzystwo Gospodarcze – Tomasz Janik, Konrad Banecki i Andrzej Toborowicz.

Prezydent odwołał Zbigniewa Żurka z Business Center Club, Piotra Soroczyńskiego z Federacji Przedsiebiorców Polskich i Jana Gogolewskiego ze Związku Rzemiosła Polskiego. Ich miejsce zajęli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, w tym prezes Tomasz Janik, Konrad Banecki i Andrzej Toborowicz.

„Cieszę się, że kolejna organizacja pracodawców wstępuje do tego bardzo ważnego gremium, bo to powiększa spektrum dyskusji” – powiedział prezydent, zaznaczając, że praca w Radzie zawsze jest trudna bez względu na obecną sytuację polityczną.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sprawy omawiane na Radzie Dialogu Społecznego mają kluczowe znaczenie dla budowy państwa opartego na społecznej gospodarce rynkowej. Dialog ten ma uwzględniać potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców, aby stworzyć równowagę pomiędzy nimi.

W uznaniu dla szefa „Solidarności” Piotra Dudy, który objął przewodnictwo w RDS na bieżący rok, prezydent wyraz ił swoje gratulacje. Podkreślił również, że zaczynał i kończy swoją prezydenturę z obecnym przewodniczącym.

Nowy skład Rady Dialogu Społecznego. Szef „Solidarności” wymienia główne wyzwania

Przewodniczący „Solidarności” podkreślił, że dialog społeczny stanowi fundament demokratycznego państwa. Proces ten oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu powinien toczyć się przy stole negocjacji, a nie podczas protestów na ulicach.

Dialog społeczny, choć teoretycznie oparty na ideałach, w praktyce jest złożonym procesem. Piotr Duda zwrócił uwagę na potrzebę autentycznego dialogu, który nie byłby jedynie formalnością.

Wyzwania stojące przed Radą Dialogu Społecznego są ogromne, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na rynku pracy. Masowe zwolnienia grupowe, brak przestrzegania zasad dialogu społecznego w firmach czy łamanie przepisów na szkodę pracowników to tylko niektóre z problemów, z którymi trzeba się zmierzyć.

Rada Dialogu Społecznego, powołana na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2015 r., zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS wchodzą przedstawiciele zarówno zwiazków zawodowych, pracodawców, jak i rządu.

Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – zarówno zwiazkowców, pracodawców, jak i rządu.