Sąd bezlitosny wobec Robina, który utknął w "piekle na ziemi"

Robinho w 2017 roku został uznany za winnego udziału w zbiorowym gwałcie na obywatelce Albanii w mediolańskim klubie w 2013 roku. Sprawa byłego piłkarza Manchesteru City była rozpatrywana przez włoski sąd przez lata, ale wyrok w 2022 roku się uprawomocnił. Przez wiele miesięcy unikał kary, aż w końcu brazylijski wymiar sprawiedliwości zdecydował, że odbywać ją będzie w ojczyźnie. Robinho nie może opuścić więzienia. Sąd odrzucił jego wniosek.

W bieżącym roku Robinho został wyprowadzony ze swojego luksusowego domu nad morzem w miejscowości Santos przez policję i pierwsze 10 dni spędził w Zakładzie Karnym nr 2 w Tremembe (stan Sao Paulo). Później – według brytyjskiego „The Sun” – został przeniesiony do jednoosobowej celi o powierzchni ośmiu metrów kwadratowych. Więźniowie nazywają to miejsce „piekłem na ziemi”.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu odbywania kary, obrońcy Robinho wniesli o jej skrócenie. Prawnicy byłego piłkarza w szokujący sposób argumentowali, że przestępstwo, za które został skazany ich klient, powinno być uznane za „powszechne”, a nie „ohydne”. Sąd nie wyraził na to zgody i wniosek odrzucił. Jednak obrońcy Brazylijczyka nie zgodzili się z taką decyzją i po raz kolejny zwrócili się z prośbą o złagodzenie kary, wskazując te same argumenty.

Wymiar sprawiedliwości po raz drugi odrzucił wniosek obrony, o czym poinformował portal Leo Dias. „W brazylijskim systemie wymiaru sprawiedliwości skazany przestępca może wielokrotnie odwoływać się od wyroku, starając się o złagodzenie kary lub zmianę kwalifikacji czynu, np. zmianę kwalifikacji ciężkiego przestępstwa na lekki. Proces zaczyna się od podstawowego odwołania do sądu wyższej instancji, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, sprawę można skierować do jeszcze wyższych sądów, takich jak Sąd Najwyższy” – przypomina „The Sun”.

To samo źródło podaje, że Robinho za kratami został instalatorem telewizorów. Podobno uczy się naprawiać telewizory, radia i inne domowe urządzenia elektryczne w ramach programu „praca dla więźniów”. Program ma na celu nauczenie więźniów nowych umiejętności, które pomogą im przygotować się do podjęcia oraz utrzymania pracy po wyjściu na wolność.

Prawnik Robinho – Mario Rosso Vale – twierdzi, że były zawodnik jest wzorowym więźniem od czasu, gdy trafił do więzienia. W trakcie kariery piłkarskiej Robinho występował między innymi w Manchesterze City i Milanie. W dorobku ma między innymi dwa mistrzostwa Hiszpanii i jedno mistrzostwo Włoch. W reprezentacji zagrał w 100 meczach, dwukrotnie wygrał z nią Copa America i raz Puchar Konfederacji.