Niewiarygodne wydarzenia mają miejsce: Bojówki zmierzają do Hims, wojska wspierane przez Kreml zniknęły

Niewiarygodne wydarzenia mają miejsce: Bojówki zmierzają do Hims, wojska wspierane przez Kreml zniknęły

„`html

Zmieniający się krajobraz Syrii

Dwa tygodnie temu trudno było sobie wyobrazić scenariusz wydarzeń, które obecnie mają miejsce w Syrii. Pod koniec listopada bojownicy pod sztandarem Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) rozpoczęli swoją ofensywę, która przyniosła rezultaty trudne do przewidzenia. Aktualnie kontrolują oni dwa z czterech największych miast kraju, a ich postępy są szybkie i zaskakujące.

Stan wojsk rządowych

Siły rządowe, w obliczu błyskawicznych postępów HTS, są w szoku. Bitwa o Hamę zakończyła się nieoczekiwanie szybko — w zaledwie dwa dni siły rządowe wycofały się na południe. Hama miała być miejscem przewidzianym na zatrzymanie rebeliantów, jednakże nawet elitarnym jednostkom nie udało się jej obronić. Bojownicy przeprowadzili zaskakujący atak, oskrzydlając miasto z obu stron i omijając główne punkty obrony.

Użycie technologii przez rebeliantów

Sytuacja jest tym bardziej niekorzystna dla sił rządowych, że HTS skutecznie wykorzystuje technologię dronów do rozpoznania i ataków, z czym wojska reżimowe nie są zaznajomione. Dzięki temu bojownicy uzyskują znaczącą przewagę, potęgując chaos i dezorganizację w szeregach przeciwnika.

Reorganizacja sił rządowych

Z najnowszych informacji wynika, że bojownicy znajdują się już zaledwie kilka kilometrów od zabudowań Hims. Siły rządowe najwyraźniej nie stawiają zorganizowanego oporu, co prowadzi do dezintegracji ich struktur. Część sił wycofuje się na południe ku Damaszkowi, częściowo także kurdyjskie bojówki przejmują kontrolę nad terenem nad Eufratem.

Zmiany w polityce wewnętrznej

Ostatnie wydarzenia oznaczają także znaczący spadek autorytetu reżimu prezydenta Assada. HTS, mimo że historycznie związana z terroryzmem islamskim, stara się przedstawiać w innym świetle, co wprowadza niepewność co do przyszłości politycznej Syrii. Na kontrolowanych przez nią terenach nie odnotowano doniesień o represjach wobec mieszkańców, co wpływa na decyzje lokalnych klanów dotyczące zmiany sojuszy.

Na południe od Damaszku również dochodzi do niepokojów, a w okolicach Palmiry świadkowie donoszą o atakach na siły rządowe przez odradzające się bojówki. Według niektórych doniesień, toczą się również walki na terenach w pobliżu miasta Dara.

Możliwe scenariusze przyszłości

Istnieje realna możliwość, że w najbliższych dniach reżim Assada może się całkowicie załamać. Jeżeli HTS zdobędzie Hims, może całkowicie odciąć Damaszek od wybrzeża, co byłoby katastrofalne dla sił rządowych. Scenariusz taki zdaje się bardzo możliwy, szczególnie w obliczu ograniczonej pomocy z zewnątrz, czyli od Rosji i Iranu. Bazując na dotychczasowych faktach, nadchodzi czas, kiedy przyszłość Syrii może być decydowana przez byłych członków organizacji terrorystycznych, a szanse na stabilizację wydają się w tej chwili niewielkie.

„`