Kompensacja za pracę w nocy przy zmianie czasu – jak to wygląda?

Zmiana czasu na zimowy odbędzie się w nocy z 26 na 27 października 2024 roku. Cofniemy zegarki z godziny 3 na 2. Ten zabieg ma na celu zminimalizowanie perturbacji związanych z tym procesem. Dla pracowników, którzy będą wtedy w pracy oznacza to godzinę dłużej przepracowaną.

Zgodnie z przepisami, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, więc osoby pracujące w nocy z 26 na 27 października powinny otrzymać dodatek za świadczenie usług o godzinę dłużej. Kodeks pracy precyzyjnie reguluje tę kwestię.

Przechodząc na czas zimowy, niektórzy pracownicy mają wydłużony czas pracy. Często pojawia się pytanie, czy za ten dodatkowy czas należy im się wynagrodzenie. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, dodatkową pracę w związku ze zmianą czasu należy zrekompensować pracownikom.

Dla pracodawców istnieje obowiązek określenia, które osiem godzin pracy w przedziale między 21:00 a 7:00 uznaje się za pracę nocną. Dodatkowa godzina przy zmianie czasu może być rozliczana na kilka sposobów, np. wypłata za nią może nastąpić razem z wynagrodzeniem za dany miesiąc.

Rekompensata za dodatkową godzinę pracy związana z przestawieniem zegarków na czas zimowy może być również udzielona w postaci dodatkowego czasu wolnego. Jeśli inicjatywa należy po stronie pracodawcy, musi zostać udzielona do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast jeśli prośbę złożył pracownik, rekompensata może być przesunięta na kolejny okres rozliczeniowy.