Prawo do renty rodzinnej przysługuje, jeśli dana osoba w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (zwykłej lub pomostowej) lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź spełniała warunki do uzyskania tych świadczeń. To samo dotyczy sytuacji, w której osoba zmarła pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, świadczenie jest wypłacane za pośrednictwem poczty lub na rachunek w banku. Do uprawnionych są bliscy zmarłej osoby. Istotne jest jednak to, że poszczególne osoby muszą spełnić pewne warunki, by móc otrzymywać świadczenie.
Renta przysługuje bez względu na wiek, jeżeli dzieci stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia bądź w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia. To samo dotyczy innych dzieci, z wyjątkiem tych, które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodzinnego domu dziecka lub rodziny zastępczej.
Jeśli chodzi o małżonka zmarłej osoby, to renta rodzinna należy mu się, jeśli do chwili śmierci danej osoby pozostawał z nią we wspólnocie małżeńskiej i ponadto miał wówczas skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy albo: (wiek, niezdolność do pracy lub wychowywanie dzieci).
Ponadto mogą oni liczyć na otrzymanie renty rodzinnej, jeśli osoba zmarła bezpośrednio przed śmiercią przyczyniała się do ich utrzymywania. Oznacza to, że świadczenie wynosi: Renta rodzinna jest ustalana po świadczeniu w najkorzystniejszej wysokości.
Co istotne – uprawnieni do świadczenia otrzymują jedną, łączną rentę rodziwną. W razie konieczności ZUS dzieli ją równo pomiędzy uprawnionych.
Warto wspomnieć, że od 1 marca 2024 roku minimalna wysokość renty rodzinnej wynosi 1780,96 zł brutto miesięcznie.