Jak skutecznie zwalczać nielegalny handel bronią: strategia odebrania pieniędzy i destrukcji struktury

Jako cyniczny handlarz bronią, Nicolas Cage opisał najsłynniejszy model karabinu szturmowego, czyli AK-47, w filmie „Lord of War” (2005): To najsłynniejszy karabin szturmowy na świecie, broń, którą kocha każdy wojownik. Elegancki, prosty, ważący dziewięć funtów połączenie kutej stali i sklejki. Nie łamie się, nie zacina i nie przegrzewa. Wystrzeli nawet wtedy, gdy jest pokryta błotem lub piaskiem. Jest tak prosty, że mogą go używać nawet dzieci.

Ze względu na prostą konstrukcję i ekstremalną wytrzymałość, kałasznikow może być używany w niemal każdym klimacie i w najtrudniejszych warunkach.

Podczas gdy kałasznikow dominuje w strefach wojennych, gangi miejskie na całym świecie polegają na Uzi. To pistolet maszynowy, opracowany przez izraelskiego inżyniera broni Uziela „Uzi” Gala w 1949 r., charakteryzuje się teleskopową śrubą, która umożliwia umieszczenie magazynka w uchwycie pistoletu, skracając w ten sposób broń.

Ze względu na niewielkie rozmiary i dużą siłę ognia, Uzi nadaje się do ukierunkowanych ataków w wojnach gangów i zbrodniach.

Jest również idealny do ukrycia i stosowania w obszarach miejskich.

Według prof. Arndt Sinn, Uzi jest bronią gangsterów i organizacji przestępczych.

Trzy studia przypadków:

  1. Jemen: Przemyt broni podczas wojny domowej.
  2. Ukraina: Spuścizna po radzieckich zapasach broni.
  3. Korea Północna: Państwo jako podmiot rynku przestępczego.

Organizacja Think-tank Global Initiative Against Transnational Organized Crime obliczyła skalę nielegalnego handlu bronią w 193 krajach i stwierdziła, że jest on szczególnie rozpowszechniony w regionach niestabilnych politycznie.

Rola państwowych władz, często skorumpowanych, waha się od milczącego przyzwolenia do aktywnego zaangażowania w taki handel.

W Jemenie trwająca wojna domowa doprowadziła do zalewu broni, przemytowanej przez strony konfliktu oraz organizacje terrorystyczne.

Ukraina:

Ukraina była podatna na przestępczość zorganizowaną od upadku Zwiazku Radzieckiego, co spowodowało trudności z kontrolą nad sprzętem wojskowym, który trafił na czarny rynek.

Właśnie tu gromadzono i dystrybuowano broń wsród ludności cywilnej w wyniku rosyjskiej agresji.

Według Kathi Lynn Austin z Global Initiative występują określone, sprawdzone metody stosowane przez nielegalnych handlarzy bronią, którzy wykorzystują obecną sytuację, by przenieść jak najwięcej broni w inne rejony świata.