Ekspert wskazuje na koniec sezonu polskich warzyw i owoców oraz wzrost importu

Ekspert wskazuje na koniec sezonu polskich warzyw i owoców oraz wzrost importu

Na rynku hurtowym w Broniszach jest spora zmienność cen warzyw. Są one zastępowane importowanymi produktami – powiedział w rozmowie z PAP ekspert ds. rynku Maciej Kmera.

Dodał, że na krajowym rynku pojawia się także podobna sytuacja. „Teraz jest okres przebudowy. Praktycznie każdego dnia zmieniają się dostępne warzywa, np. rzodkiewka, kalafiory, ogórki, pomidory. Jest to koniec sezonu letniego na polskie warzywa spod osłon i warzywa kapustne, a zaczyna się sezon zimowy” – tłumaczył Kmera.

Jak zauważył ekspert, ceny warzyw również ulegają wahaniom. „Nastąpił nagły skok cen z 4-5 do 8-9 zł/szt. Prawdopodobnie jest to już koniec sezonu, który w tym roku był trudny dla producentów warzyw” – zaznaczył Kmera.

Dodał, że oczywiście kupcy szybko zareagowali na zmiany. Pojawił się import kalafiorów z Holandii w cenie 7 zł/szt., a wkrótce trafią na rynek w Broniszach hiszpańskie i francuskie kalafiory. W ostatnich dniach spadła podaż papryki, co obniżyło jej cenę do ok. 7 zł/kg. Powodem tego jest masowe wygaszanie plantacji przed Zaduszkami – wyjaśnił Kmera.

Import kalafiorów z Hiszpanii uruchomił inne zdarzenia na rynku. „Dostawy pomarańczy spadły, jest ich mniej, co skutkuje wzrostem ceny do 15 zł/kg. Sytuacja uspokoiła się po tym, jak na rynek trafiła większa ilość owoców, a ceny ustabilizowały się dzięki różnorodnemu importowi” – dodał ekspert.

Nastąpiły niewielkie zmiany w handlu hurtowym. Widoczny jest duży import warzyw z krajów europejskich – poinformował ekspert. Spadki podaży i wyższe ceny rzodkiewek krajowych skłoniły do importu z Holandii po cenie dwa razy niższej (1,4-1,8 zł za pęczek).

Na rynku w Broniszach można zakupić pełen asortyment świeżych warzyw i owoców. Oferowane są także krajowe produkty z przechowalni oraz podobne do wiśni importowane śliwki z Mołdawii i Macedonii.

Ceny jabłek w zależności od odmiany kształtują się na poziomie średnio 2,5-3,5 zł/kg, gruszki odmiany konferencja kosztują 3,75-5,5 zł/kg, zaś śliwki trzeba zapłacić 7-9 zł/kg. Według wyliczeń Kmery, na dniu 24 bm. ceny owoców krajowych wzrosły, a importowanych o 7,4 proc. Drożeją zwłaszcza winogrona, śliwki importowane oraz pomarańcze.

Jak zaznaczył Kmera, ceny truskawek w tym roku poszły ostro w górę do 17 zł/kg. W tym samym czasie pojawiły się dostawy winogron z Chile w cenie ok. 20 zł/kg. W handlu pojawiły się także hiszpańskie mandarynki. Hurtownicy raczej preferują owoce z RPA, gdyż są one bardziej słodkie. W atrakcyjnych cenach (ok. 4 zł/szt.) można kupić tureckie granaty.

Przed Zaduszkami w Broniszach zauważalny jest wzmożony handel w sektorze kwiatowym. Sprzedawcy są przygotowani pod względem dostaw i asortymentu. Z roku na rok ceny kwiatów pozostają na umiarkowanym poziomie nieznacznie odbiegającym od średniej wieloletniej – poinformował Kmera.