Funkcjonariusze CBŚP we współpracy z Departamentem Walki z Przestępczością Narkotykową Narodowej Policji Ukrainy przy wsparciu Prokuratury Krajowej, Europolu, platformy EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne oraz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” przeprowadzili największą operację w historii europejskich organów ścigania.
CBŚP i ukraińska policja uderzyła w opioidowy kartel narkotykowy. W ramach operacji służby doprowadziły do zlikwidowania największego laboratorium syntetycznych opioidów w Polsce, gdzie produkowano metadon w formie krystalicznej.
Zlikwidowano także osiem „multi-laboratoriów na terenie Polski i Ukrainy, gdzie produkowano syntetyczne katynony – mefedron i Alfa-PVP oraz metadon”. Jak przekazało CBŚP, w sumie funkcjonariusze weszli do 38 miejsc, gdzie produkowano lub przechowywano narkotyki i sprzęt niezbędny do ich produkcji.
„Łącznie zabezpieczono 195 kilogramów metadonu w formie krystalicznej, 153 kilogramy Alfa-PVP, a także ponad 430 litrów mieszanin reakcyjnych różnego rodzaju narkotyków, przygotowanych do finalnego etapu produkcyjnego. Oprócz substancji kontrolowanych zabezpieczono znaczne ilości prekursorów narkotykowych oraz substancji chemicznych niezbędnych w produkcji syntetycznych opioidów oraz katynonów” – czytamy w raporcie.
Według szacunków 195 kilogramów metadonu to dawka śmiertelna dla czterech milionów dorosłych osób. W sumie na terenie Polski i Ukrainy zatrzymano siedmiu członków kartelu narkotykowego. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.
Syntetyczne opioidy są niezwykle niebezpieczne. CBŚP alarmuje „Metadon, syntetyczny opioid, jest substancją niezwykle niebezpieczną, stosowany w medycynie jako środek przeciwbólowy oraz w terapii uzależnień od opiatów, natomiast substancja produkowana przez kartel miała stężoną formę krystaliczną, która występuje tylko na nielegalnym rynku narkotykowym” – podkreślają służby.
I dodają, że „substancje takie jak Mefedron oraz Alfa-PVP należą do grupy syntetycznych katynonów, powodujących poważne zaburzenia psychiczne i neurologiczne, a ich nadużywanie wiąże się z wysokim ryzykiem uzależnienia, uszkodzenia narządów i śmierci”.