Adwokaci twierdzą, że trzy lata to niewystarczający czas na reformę sądownictwa

Adwokaci twierdzą, że trzy lata to niewystarczający czas na reformę sądownictwa

„`html

Proces przywracania praworządności w sądownictwie i jego wyzwania

Odzyskanie praworządności w polskim systemie sądownictwa nie nastąpi błyskawicznie, a minimalny okres przewidywany na ten proces to trzy lata. Taka opinia wynika z przeprowadzonego badania wśród uczestników panelu prawniczego „Rzeczpospolitej”.

Inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości

Na początku lutego w Ministerstwie Sprawiedliwości przedstawiono dwa projekty mające na celu rozwiązanie problemu tzw. neo-sędziów w ciągu kilku lat. W odpowiedzi na te plany, dziennik „Rz” zapytał prawników uczestniczących w panelu, czy możliwe jest przywrócenie praworządności w sądach w okresie trzech lat, co stanowi najszybszy przewidywany scenariusz według ministerialnych planów.

Opinia prawników na temat tempa zmian

Rezultaty badania pokazały, że 65% prawników jest sceptycznych i uznaje, że w tej kwestii istotniejsza jest zgodność procesów z konstytucją, niż szybkie tempo wdrażania zmian.

  • 65% prawników – sceptyczni wobec szybkich zmian
  • 26% opowiada się za szybszym tempem
  • 9% nie ma zdania na ten temat

Znaczenie zgodności z konstytucją

Większość prawników podkreśla, że przywracanie praworządności powinno odbywać się zgodnie z regułami praworządności i dobrej legislacji. W szczególności kluczowe jest, aby procesy te były przeprowadzane w pełnej zgodności z obowiązującą konstytucją.

„`