Przyszłość Polski 2050 w koalicji rządowej – pojawiła się jasna deklaracja

Przyszłość Polski 2050 w koalicji rządowej – pojawiła się jasna deklaracja

„`html

Spotkanie Szymona Hołowni z Adamem Bielanem

W piątkowy wieczór pojawiły się doniesienia medialne o wizycie Szymona Hołowni w prywatnym mieszkaniu Adama Bielana, jednego z kluczowych europosłów związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Spotkanie miało miejsce w czwartek późnym wieczorem na warszawskim Białym Kamieniu. Następnie, zgodnie z informacjami przekazanymi przez fotoreporterów, dołączył tam również Jarosław Kaczyński, prezes partii PiS.

Stanowisko Polski 2050 po spotkaniu Hołowni

Adriana Porowska, pełniąca funkcję II wiceprzewodniczącej Polski 2050, podczas wizyty w programie newsowym zapewniła, że partia nie planuje opuszczać dotychczasowej koalicji rządzącej ani tworzyć żadnego nowego porozumienia politycznego, także z Prawem i Sprawiedliwością. Podkreśliła, iż polityczne rozmowy między przedstawicielami różnych ugrupowań są czymś naturalnym, choć obecnie trudno sobie wyobrazić bezpośredni dialog Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim, nawet jeśli taka dyskusja byłaby potrzebna. Porowska zaznaczyła, że Hołownia słynie z otwartości na dialog, a jego działania cieszą się pełnym poparciem wśród członków Polski 2050.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i wicepremier, wyraził przekonanie, że koalicja rządząca pozostaje stabilna, mimo istniejących różnic między tworzącymi ją partiami, także w podejściu do spotkań politycznych. Jego zdaniem kluczowa jest skuteczność działań gabinetu, czego oczekuje społeczeństwo.

Reakcje polityków na spotkanie Hołowni i Bielana

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, pytany o szczegóły rozmowy, nie ujawnił poruszanych tematów, ale zaznaczył, że nie ma nic niezwykłego w kontaktach marszałka Sejmu z liderami opozycji. Wyraził zadowolenie, że Hołownia przełamał negatywne nastawienie wobec PiS, obecne w wypowiedziach części polityków rządzących.

Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy, zwróciła uwagę na niespójności w wypowiedziach Szymona Hołowni dotyczących jego kontaktów z Jarosławem Kaczyńskim. W czerwcu miał twierdzić, że nie widział się z prezesem PiS od półtora roku, by w piątek mówić już o rozmowach „w ostatnich miesiącach”. Według Żukowskiej takie rozbieżności oraz brak przejrzystości co do zakresu i celu spotkania nie działają na korzyść oceny tej rozmowy.

  • Leszek Miller, były premier, ocenił w programie telewizyjnym, że rezultatem wyborczej porażki Rafała Trzaskowskiego jest stopniowy rozpad koalicji rządzącej.
  • Według Millera Jarosław Kaczyński zamierza zbudować nową większość wokół PiS, a Szymon Hołownia podjął działania na rzecz utworzenia potencjalnej koalicji.

Komentarze wśród polityków oraz stanowisko Hołowni

Premier Donald Tusk odniósł się do sprawy, podkreślając, że zachowanie koalicji rządzącej jest możliwe mimo trudności, a dalsze działania wymagają zarówno odwagi, jak i lojalności od wszystkich współtworzących większość parlamentarną.

Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński stanowczo zaprzeczył, jakoby funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa mieli przekazywać mediom informacje dotyczące spotkania, co sugerował Adam Bielan.

Publiczna reakcja Szymona Hołowni

  1. Szymon Hołownia w swoim wpisie stwierdził, że zainteresowanie i emocje wokół spotkania nie są uzasadnione.
  2. Podkreślił, że jest jednym z nielicznych polityków aktywnie utrzymujących kontakt z przedstawicielami obu głównych obozów politycznych, uznając to za standard w życiu publicznym, a nie wyjątek.
  3. Zapowiedział, że jako marszałek Sejmu będzie kontynuował polityczny dialog niezależnie od napięć i sporów.

„`