Nowoczesne taksówki latające nad stolicą - to już nie science fiction!

Premier w trakcie konferencji prasowej dotyczącej zmian ogłosił, że lotnisko Okęcie zostanie pilnie zmodernizowane, by mogło przyjąć więcej pasażerów. Ale to nie wszystko. Z centrum Warszawy będzie można dostać się na lotnisko w zaledwie kilka minut, a to za sprawą podniebnych taksówek przyszłości.

Będzie nowoczesnym lotniskiem, które będzie działało na zasadach, które w tej chwili powstają. . Są już pierwsze miejsca, gdzie bezzałogowce obsługują różne trasy. Nie ulega wątpliwości, że w perspektywie kilku lat ta rewolucja się dokona. Lotnisko na Okęciu jest wymarzonym miejscem do tego, żeby pełnić rolę centrum najnowocześniejszej komunikacji lotniczej XXI wieku — przyznał Tusk.

Podniebne taksówki przyszłości pojawią się nad Warszawą

Zdaniem , lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie musi być dostosowane do najnowocześniejszych technologii m.in. . Takie projekty już są realizowane w największych miastach świata, gdzie pozwolą zaoszczędzić podróżującym cenny czas na transport pomiędzy kluczowymi lokacjami. Obecnie na rynku te technologie przyszłości podróżowania rozwijane są przez kilka firm. .

  1. Autonomiczny oktocopter EHang 216 przypomina niewielki helikopter, który wyposażony jest w osiem silników. Na pokład może zabrać dwie osoby lub 140 kilogramów ładunku. Jak zapewniają jego konstruktorzy, 2-godzinne ładowanie akumulatorów zapewnia 23 minutowy lot na dystansie 30 kilometrów z prędkością 100 km/h, na wysokości od 300-500 metrów.
  2. Podniebne taksówki to transport przyszłości Tymczasem pojazd od Lilium jest sporo większy, ponieważ . Smukły pojazd oferuje spory zasięg, bo na poziomie aż 240 kilometrów przy zachowaniu prędkości na poziomie 280 km/h.
  3. Nowy projekt Lilium ma być w stanie obsługiwać zarówno długie podróże między miastami, jak i krótkie podróże po obszarach miejskich. Eksperci od transportu miejskiego uważają, że pierwsze komercyjne przeloty takimi maszynami mają stać się faktem jeszcze w tym roku.

Powstanie sieć vertiportów

W Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych mają powstać cała , które będą zapewniały szybki i bezpieczny transport pomiędzy lotniskami i kluczowymi lokacjami w metropoliach. Firma Lilium niedawno zapowiedziała, iż planuje budowę sieci 14 vertiportów, czyli obiektów startowych m.in. na Florydzie. Na razie nie wiadomo, która z firm pojawi się i będzie obsługiwała pasażerów chcących dostać się na polskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, ale . Pierwsze loty mogłyby odbyć się za 3 do 5 lat.