Zend Framework Instalacja Windows

Jako że brakło mi pomysłu na pierwszy post, a sam blog ma mieć wiele wspólnego z szeroko pojętym IT, ów poradnik będzie do niego wstępem.
Ostatnimi czasy rozpocząłem ekstensywną naukę PHP. Po przeklepaniu podstaw przyszedł czas na frameworki, a jako że często w ofertach pracy widnieje na szczycie listy Zend Framework, to na niego właśnie się zdecydowałem.
Oczywiście od samego początku zaczęły się schody, dlatego też postaram się opisać krok po kroku co robiłem, na co się natknąłem i jak sobie z tym poradziłem w oparciu o wskazówki znajdujące się na Stack Overflow, sekcji Learn na stronie Zend.com i na licznych blogach, z których szczególnie przydatny okazał się blog Sama Mindsa (artykuł: http://samminds.com/2012/07/zend-framework-2-installation-on-xampp-for-windows).
Do rzeczy!
Zakładam,  że obecnie mamy zainstalowany XAMPP, który działa. Zakładam również, że ścieżka do XAMPP to C:\xampp\.

 1. Szkielet aplikacji czyli ZendSkeletonApplication:
 2. Zacznijmy od pobrania naszej bazy. Do wyboru mamy dwie opcje:

  Pierwsza opcja z początku wydaje się prostsza, aczkolwiek z moich prób zdążyłem zauważyć, że generuje więcej błędów (a co za tym idzie: problemów).
  Wypakowujemy zawartość paczki do folderu C:\xampp\htdocs\nazwaprojektu\. Otwieramy panel XAMPP i z przycisków po prawej stronie wybieramy Shell.
  Otworzy nam się wiersz poleceń. Nawigujemy do folderu, w którym rozpakowaliśmy SkeletonApplication używając polecenia cd:

  Po czym uruchamiamy komendy, jedna po drugiej (wklejenie obu linijek powinno spowodować automatyczne uruchomienie się pierwszej i konieczność potwierdzenia drugiej enterem):

  Tym samym doinstalujemy Zend Framework 2 do naszej aplikacji.

  Druga opcja odbywa się wyłącznie z poziomu wiersza poleceń. Polecam ją bardziej, jako że nie wypluwała żadnych błędów przy 3 różnych instalacjach.
  Po zainstalowaniu mSysGIT odpalamy program Git Bash, który powinien zainstalować się nam na komputerze. Podobnie jak powyżej nawigujemy do folderu htdocs. W konsoli wpisujemy:

  Gdzie nazwafolderu to nazwa folderu, który zostanie utworzony i do którego zostanie pobrany SkeletonApplication.
  Teraz równie podobnie jak powyżej doinstalowujemy Zend Framework. Możemy to zrobić z poziomu Git Huba, możemy zrobić to z poziomu Shella w XAMPPie. Od siebie dodam, że w XAMPP Shellu można wklejać po ‘Windowsowemu’ tj. PPM->Paste.

 3. Konfiguracja vhost w Apache:
 4. Żeby aplikacja poprawnie się wyświetlała, musimy wskazać serwerowi Apache, że adres nazwaprojektu.localhost ma wskazywać na plik index.php w folderze \nazwaprojektu\public\.
  Odszukujemy plik httpd-vhosts.conf w folderze C:\xampp\apache\conf\extra i dodajemy do niego poniższe linijki:

 5. Aktualizacja pliku hosts systemu Windows:
 6. Ostatnia rzecz jaką musimy zrobić to nakazać systemowi wskazywanie na wirtualny serwer a nie na sieć.
  Co za tym idzie, nawigujemy do folderu C:\windows\system32\drivers\etc\ (najszybsza opcja: Windows+R i wpisujemy adres). Otwieramy Notatnik jako Administrator (PPM->Uruchom jako administrator) i dopisujemy ponizsze linijki:
  127.0.0.1 www.projectname.loc projectname.loc


  Należy oczywiście pamiętać, żeby tej linijki nie poprzedał znak #, bo wtedy będzie to uznane za komentarz.
  Uwaga ta tyczy się również poprzedniego podpunktu, w którym dodawaliśmy wirtualne hosty.

 7. Gotowe!
 8. To tyle. Po wpisaniu adresu naszego projektu, powinna ukazać się nam strona główna aplikacji. Udanej przygody z Zend Framework. :)


  Zend Framework Instalacja Windows

One thought on “Zend Framework Instalacja Windows”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *